Czy w telewizorze mogę wymienić moduł, aby przystosować go do innych sygnałów, np. satelitarnych zamiast naziemnych?
(pyta pan Paweł Daniluk z Zamościa).

– Zdarzają się telewizory, w których można dokonać wymiany tunera antenowego. Tuner jest wykonany w postaci zwartego modułu, w metalowej, ekranującej obudowie. Może być wstawiany w podstawkę, wówczas wymiana nie wymaga użycia lutownicy. Jednak połączenia lutowane są pewniejsze od wsuwanych. Przystosowanie do wymiany tunera antenowego musi być przewidziane przez producenta, konieczne jest zachowanie pełnej zgodności mechanicznej i elektrycznej tunera z płytą główną. Ponadto potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie, które należy wgrać lub aktywować. Dlatego podane wyżej czynności powinien wykonać pracownik, zajmujący się serwisem sprzętu RTV.
Może być dostępnych kilka odmian tunerów – dla kanałów telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej. Tuner telewizji naziemnej i kablowej może być taki sam pod względem mechanicznym i elektronicznym, bo zakresy częstotliwości, szerokości kanałów i rodzaje modulacji są podobne. Jego funkcje można zmieniać skokowo, wykorzystując oprogramowanie dostępne w menu. Tuner telewizji satelitarnej jest odmienny – inne jest nie tylko gniazdo antenowe, lecz także zakresy częstotliwości, szerokości kanałów, rodzaje modulacji itp.
W wymienne tunery antenowe mogą być wyposażone nie tylko telewizory, lecz także wielofunkcyjne odbiorniki i dekodery. Ciekawe są urządzenia, w których istnieje możliwość zainstalowania 2, 3 a nawet 4 tunerów antenowych. Wybór kolekcji tunerów jest możliwy według potrzeb, np. jeden dla telewizji naziemnej, drugi kablowej, trzeci i czwarty dla telewizji satelitarnej z różnych anten lub konwerterów. Po co tak duża liczba tunerów? W ten sposób można niezależnie zaprogramować nagrywanie i oglądanie programów z kilku źródeł. Tak się składa, że interesujące programy mogą być nadawane w tej samej chwili, w porze największej oglądalności i zdarzają się kolizje w czasie.
Większość interesujących programów, zarówno w telewizji satelitarnej jak kablowej, jest zakodowana. Dlatego wielofunkcyjny dekoder lub telewizor powinien być wyposażony w kieszenie (z napisem CI+) do wsuwania modułów dostępu warunkowego. Oraz/lub w szczelinę do wsunięcia karty abonenckiej, jeśli system dekodowania jest zainstalowany na płycie głównej. Niektórzy operatorzy platform satelitarnych i telewizji kablowej oferują swoim klientom moduły dostępu warunkowego zamiast niezależnych dekoderów. Nie odpowiadają jednak za zgodność sprzętową, jeśli urządzenie u klienta nie figuruje na liście referencyjnej, przygotowanej przez operatora. Rozbudowane menu dekodera powinno umożliwiać skojarzenie odpowiedniego tunera z właściwym modułem dostępu warunkowego.
Tego rodzaju dekodery wielofunkcyjne pojawiają się na polskim rynku, nie wszystkie są udane. Pozwalają na uwolnienie się od kilku pilotów, odrębnych dekoderów i kabli.
Oddzielną sprawą jest przystosowanie telewizora lub dekodera do współpracy z siecią internetowa lub lokalną LAN. Odpowiednie gniazdo, zwykle typu Ethernet, jest zwykle zainstalowane na płycie głównej telewizora lub dekodera i nie tworzy odrębnego, wymiennego modułu.

Wróć do pytań z poprzednich numerów


 
Numer 404 Styczeń-Marzec 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Radio_Santec_banner_380x70_09_2023.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera