Powrót do listy newsów

TVP na satelicie Astra
Z satelity Astra 19,2 E od 15 września bieżącego roku spływa niekodowany pełen bukiet telewizji publicznej: TVP1, TVP2, TVP Info, TV Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport i TVP HD oraz TV Trwam i TV Puls.


W  najbliższym czasie dołączy do nich TVP Seriale, TVP Parlament oraz TV Silesia HD. Programy nadawane są w satelitarnym standardzie DVB-S2 i kompresji MPEG-4. Do ich odbioru potrzebny jest odpowiedni odbiornik HDMPEG-4 oraz instalacja anteny satelitarnej skierowana na Astrę. W tabeli poniżej podajemy przykładowy wykaz kilku dostępnych obecnie w Polsce odbiorników wraz z orientacyjną ceną detaliczną, do której to należy doliczyć koszt czaszy, konwertera, kabla i usługi montera...
...Warto tu zaznaczyć, że dekoder MPEG 4 umożliwia również odbiór MPEG 2, a więc ogromnej na dzisiaj oferty satelitarnej. Telewizja publiczna, nazywając to przedsięwzięcie satelitarną platformą horyzontalną, nie będzie się zajmować sprzedażą dekoderów, ani jak to robią inne platformy, ich wydzierżawiała oraz udzielała kredytów na zakup. Sprzedaż i serwis znajdzie się w rękach dystrybutorów sprzętu satelitarnego. Oni będą więc zmuszeni wziąć na siebie codzienne problemy telewidzów z zawieszaniem się odbioru, wymianą i obsługą gwarancyjną. TVP zakłada, że przerzucając te sprawy na dystrybutorów i producentów uniknie po swojej stronie wiele wydatków, które ponoszą konkurencyjne platformy, m.in. magazynowania.
Platformy te, dzięki zamówieniom idącym w setki tysięcy sztuk, uzyskują u markowych producentów spore rabaty i właśnie dzięki magazynom mają możliwość natychmiastowej wymiany dekoderów i ich serwisowania. Na polskim rynku mamy obecnie około 60 modeli dekoderów, co świadczy o jego ogromnym rozdrobnieniu. Kupując dzisiaj dekoder MPEG 4, należy mieć świadomość, że będzie on w pełni przydatny tylko do odbioru niekodowanego bukietu programów. Od 15 grudnia zapowiedziano bowiem uruchomienie drugiego pakietu programów, w którym ma być Polsat, Polsat 2, TVN i TVN 7, a dostęp do niego będzie możliwy dopiero po wykupieniu karty abonenckiej za 50 zł oraz użyciu dekodera z systemem dostępu warunkowego Video Guard NDS lub modułu. On zaś będzie droższy, gdyż w cenie zawarta jest m.in. opłata licencyjna za system NDS i Media High Way plus PVR Ready.
Zarząd TVP, pracując nad uruchomieniem platformy, zainteresował nowo powstającym rynkiem wielu znaczących producentów, takich jak Samsung, Sagem, Technisat. Kilku z nich podjęło wyzwanie i uruchomiło już na swoje ryzyko produkcję dekoderów. Należy się spodziewać, że już w końcu listopada będą w powszechnej sprzedaży dekodery z systemem kodowania NDS, a na przełomie roku pojawi się dekoder hybrydowy umożliwiający również odbiór cyfrowej telewizji naziemnej...
...Pełne uruchomienie platformy wymaga załatwienia jeszcze kilku spraw formalnych. Okazuje się, że w statucie TVP nie przewidziano działalności polegającej na eksploatowaniu platformy satelitarnej. Zarząd TVP złożył 1 lipca br. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o zaopiniowanie zmian statutowych i nadal czeka. Jest uzasadniona obawa, że nieposiadanie odpowiedniego zapisu w statucie spółki może być przeszkodą do udzielenia koncesji operatorskiej. Jest to konieczne, aby TVP miała możliwość w ramach platformy reemitować programy innych nadawców. Bez koncesji może bowiem rozpowszechniać tylko swoje programy. Dużo więc w tej sprawie zależy jeszcze od KRRiTV.
Prezes Piotr Farfał, wraz z uruchomieniem niekodowanego bukietu satelitarnego zawierającego TVP HD i TVP Sport nie zmienił zasad obecności tych programów w sieciach kablowych. Zdecydował, że nadal należy od operatorów kablowych pobierać stosowne opłaty za możliwość ich retransmitowania. Wynoszą one po ok. 2 zł za gniazdko. Sprawa ta wywołała w środowisku kablooperatorów niezadowolenie i protest przeciwko nierównemu traktowaniu odbiorców telewizji publicznej. Uważają oni, że w tej sytuacji wszelkie opłaty za oglądanie wszystkich programów telewizji publicznej powinny być zniesione na wszelkich polach eksploatacji.

Cały tekst w październikowym numerze...

 
Numer 405 Kwiecień 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Radio_Santec_banner_380x70_09_2023.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera