Powrót do listy newsów

TEST: Dreambox DM 100 S – bez Linuksa czy to nadal Dreambox? – Część I
Jednym z najmniejszych, prezentowanych dotychczas na łamach „TV-Sat Magazynu” odbiorników satelitarnych był Dreambox DM800 HD. W porównaniu z flagowym DM8000 wydawał się miniaturową zabawką, jednak prawdziwe

To „maleństwo” jest mniejsze niż szkolny zeszyt formatu A5 i cieńsze niż przeciętna książka (196 x 125 x 28 mm). Waży niewiele ponad pól kilograma. Jest to odbiornik satelitarny standardowej rozdzielczości (SD) z głowicą DVB-S, dla programów nadawanych w MPEG-2 (bez wsparcia dla MPEG-4).
Uwagę zwraca pilot, który choć znacznie mniejszy, zachował charakterystyczną dla Dreamboxa linię. Zawsze podkreślam, że ocena pilota jest sprawą wyjątkowo subiektywną. Dużą rolę odgrywa bowiem przyzwyczajenie, wielość dłoni, a także grubość i długość palców. Dlatego pilot, który jednej osobie przypadnie do gustu, komuś innemu może się wydać niewygodny. Szczególnie trudna bywa ocena pilotów o niewielkich rozmiarach. Mimo, że pilot DM100-S jest mały i lekki, całkiem nieźle leży w dłoni i niespecjalnie dają się we znaki miniaturowe klawisze. W testach ilość błędnych naciśnięć była trochę większa niż zazwyczaj, ale do zaakceptowania. Cóż, miniaturyzacja ma swoją cenę. Ale dzięki swoim rozmiarom pilot pasuje do odbiornika nie tylko wizualnie, ale także doskonale sprawdza się jako element zestawu turystycznego...
...Przy aktualizacji oprogramowania systemowego nie można zastosować procedur opisanych przy okazji prezentacji Enigmy. Tutaj dokonuje się jej przez port USB, który służy tylko do tego oraz do załadowania edytowanych settingów. W przeciwieństwie do większości podobnych przypadków nie stosuje się pamięci przenośnej USB (Pendrive), lecz łączy się Dreamboxa z komputerem za pomocą kabla USB. Po podłączeniu, w systemie Windows pojawi się monit o konieczności zainstalowania sterownika. Można go pobrać ze strony http://www.ftdichip.com/ (należy ściągnąć sterownik FT232R).
Po zainstalowaniu sterownika, należy w Panelu Sterowania / Menedżer urządzeń / Porty odnaleźć wirtualny USB Serial Port i skonfigurować go, najlepiej tak jak na ilustracji, ustawiając Liczbę bitów na sekundę na 921600, a Sterowanie przepływem na „sprzętowe”.
Xloader to program, który może posłużyć do aktualizacji oprogramowania lub edycji settingów. Także w nim należy ustawić prędkość (taką samą jaka była ustawiona w konfiguracji wirtualnego portu szeregowego) i to w zasadzie wszystko. Teraz można uruchomić program Xloader i dokonać zmiany oprogramowania. Cały proces trwa około 6 minut i składa się z czterech etapów, automatycznie następujących po sobie. W nowszych wersjach nie ma już problemu z konfiguracją, na ekranie pojawiają się informacje o postępie operacji.
Edytor komputerowy jest prosty w użyciu, nie wymaga instalacji (wystarczy uruchomić sam plik exe). Można edytować wszystkie parametry satelitów, transponderów i serwisów (programów). Pozwala na konfigurację aż 256 portów COM, co gwarantuje możliwość użycia w niemal każdej konfiguracji sprzętowej komputera (chodzi o ilość portów).
Dziękujemy firmie SATWELL http://www.satwell.pl z Wrocławia za udostępnienie odbiornika Dreambox DM100-S do testów.
Opracował Z. Marchewka

Cały test w majowym numerze...

 
Numer 408 Wrzesień 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Santec_banner_380x70.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera