Zmiany na transponderach

EUTELSAT HOT BIRD 13° East


HOT BIRD (13° East)

- Uruchamiana okazjonalnie przy okazji największych imprez sportowych TVP 4K (tym razem z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej rozgrywanych w listopadzie i grudniu ubiegłego roku w Katarze) była retransmitowana satelitarnie przez transponder 10,892 GHz/H oraz naziemnie, w ramach multipleksu eksperymentalnego TVP. W obydwóch wypadkach wykorzystano kompresję HEVC, co przy przepustowości na poziomie ponad 20 Mbps zapewniło wysoką jakość obrazu. Przekaz satelitarny był kodowany i mogli go odbierać abonenci Platformy CANAL+ natomiast przekaz naziemny był otwarty i dostępny bezpłatnie dla wszystkich posiadaczy telewizorów, odbiorników STB oraz playerów wyposażonych w tuner DVB-T2, oczywiście wspierających rozdzielczość 4K, na przykład prezentowanego na łamach „TV-Sat Magazynu” CANAL+ BOX 4K. Podobnie jak to miało miejsce poprzednio, emisję TVP4K wyłączono po zakończeniu obsługiwanej imprezy sportowej.

- Od początku grudnia HBO 2 HD i HBO 3 HD dla abonentów polskich platform cyfrowych retransmitowane są przez transponder 11,488 GHz/H. Dotychczasowy przekaz z 10,834 GHz/V został zakończony.

- W styczniu transponder 10,892 GHz/H został wyłączony, a retransmitowana STUDIOMED TV HD jest obecnie dostępna z 11,411 GHz/H.

- Wraz z początkiem roku wyłączono transponder 10,834 GHz/V. Do tego momentu był dzierżawiony przez Platformę CANAL+, docierały do nas z niego między innymi HBO2 HD i HBO3 HD, DTX HD, SPORTKLUB, AXN SPIN HD, ID HD, BBC FIRST HD i BBC EARTH HD. Większość znalazła miejsce na innych częstotliwościach (DTX HD 11,258 GHz/H, Sportklub HD 10,719 GHz/V, AXN Spin HD 11,278 GHz/V, ID HD 11,258 GHz/H, BBC First HD 10,719 GHz/V, BBC Earth HD 10,719 GHz/V), a PLAYBOY TV HD zakończyła obecność na polskiej platformie.

- W połowie stycznia wyłączono multipleks POLSAT BOX z transpondera 10,949 GHz/V, w skład którego wchodziły między innymi COMEDY CENTRAL HD, PARAMOUNT NETWORK HD, NICKTOONS HD, MTV POLSKA HD i POLSAT COMEDY CENTRAL EXTRA HD. Wszystkie można odbierać z 12,015 GHz/H.

- Platforma cyfrowa POLSAT BOX wzbogaciła ofertę w rozdzielczości 4K o cztery kanały: LOVE NATURE 4K (12,380 GHz/V), MYZEN TV 4K (10,727 GHz/H), MUSEUM TV 4K (10,727 GHz/H) i TRAVELXP 4K (10,727 GHz/H). Dwa z nich (Love Nature 4K i Museum TV 4K) były już wcześniej znane abonentom Platformy CANAL+, ale MyZen TV 4K i Travelxp 4K to nowości na naszym rynku. Kanały mogą odbierać użytkownicy dekoderów 4K od najniższych pakietów (S/Wygodnego), w każdej z trzech technologii: satelitarnej, kablowej IPTV i internetowej OTT z dekoderem oraz w Polsat Box Go w ramach pakietu Polsat Box Go Premium na platformach Android TV 4K, Samsung Tizen 4K, Apple TV 4K i urządzeniach mobilnych iOS wspierających rozdzielczość 4K. Love Nature 4K to „stacja, która przybliża widzom piękno natury i oferuje wyjątkowe treści z całego świata” i „pozwala lepiej zrozumieć niezwykłą planetę Ziemię”. MyZen TV 4K jest kanałem „lifestylowym oferującym coaching, inspirujące magazyny oraz rozrywkę. Różnorodne treści dostarczają wielu praktycznych wskazówek dotyczących stylu życia, dobrego samopoczucia, zdrowia, domu i ogrodu, gotowania i podróży”. Museum TV 4K to „telewizja poświęcona sztuce, „prezentuje sztuki piękne (klasyczne, nowoczesne, współczesne), a także sztukę uliczną, komiksy, sztukę cyfrową i wideo, fotografię, architekturę, projektowanie oraz rozrywkę opartą na faktach. Treści przekazywane są w sposób przystępny i interesujący”. Travelxp 4K to „programy premium „o tematyce podróżniczej i lifestylowej, w tym produkcje oryginalne z ponad 60 krajów. Pozwala odkrywać kulturę, historię, sztukę kulinarną i styl życia miejsc z różnych zakątków świata”. (kursywą cytaty z materiałów promocyjnych). W sumie Polsat Box udostępnia sześć kanałów kodowanych w 4K (obok wymienionych nowości dostępne są też ELEVEN SPORT 1 4K oraz INULTRA), a abonenci korzystający z dekoderów satelitarnych polsat box 4K i polsat box 4K lite mogą też z Hot Birda odbierać FASHION TV UHD i NASA TV UHD.

- Wraz z końcem grudnia zaprzestano retransmisji TBN EUROPE HD i TBN POLSKA oraz pozostałych kanałów SD. Był to jednocześnie koniec satelitarnej dystrybucji polskiej edycji TBN i obecnie przekaz jest realizowany za pośrednictwem Internetu (https://tbngo.pl/), mają go też w swojej ofercie niektóre sieci kablowe. Transmisja internetowa umożliwia odbiór w rozdzielczości 1080, czego nie było w przekazie satelitarnym (tam była tylko SD). Inną sprawą jest jakość obrazu, tutaj pozostaje jeszcze trochę do zrobienia.


________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Fragment wyciągu z rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone 
Numer 396 Styczeń-Marzec 2023

Polecamy:

MiSOT wiosna 2023.jpg

29im-banner-tv-sat-380x70-jpg.jpg


Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

banner_RS STV_380x70px_02-2023.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Czy uważasz, że pandemia koronawirusa będzie miała wpływ na zmiany w telekomunikacji i mediach?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdania
                
 
 
Zdjęcie inżyniera