Powrót do listy newsów

Z satelity Eurobird 1 dla nauczycieli, uczniów i melomanów
Mieczysław Staniak

Dziś prezentujemy satelitę EuroBird 1 paryskiego operatora satelitów Eutelsat. Satelita ten oferuje brytyjskie ogólnodostępne stacje telewizyjne i radiowe ze Zjednoczonego Kr&oacut

EuroBird 1 pokrywa wiązkami dużej mocy kilka europejskich krajów, w tym Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy i Polskę. Nadawane programy można tu odbierać już za pomocą niewielkich anten, np. w Polsce dobry odbiór zapewnia talerz o średnicy od 33 cm, zależnie od regionu. Są one niezbędne również do odbioru brytyjskich programów telewizyjnych i radiowych. Przyjrzyjmy się więc ofercie programów tego satelity.
Wyposażony w 24 transpondery Ku-Band satelita pod nazwą „Eutelsat W1R” został wyniesiony na orbitę 8 marca 2001 r. z kosmodromu Korou w Gujanie Francuskiej na pokładzie rakiety nośnej Ariane-5. Początkowo był on umieszczony na pozycji 33° wschód, a następnie pod nazwą EuroBird 1 został przesunięty na dotychczas zajmowaną pozycję orbitalną 28,5° wschód. Nadawanie programów odbywa się za pomocą stałej wiązki z mocą 56 dBW w centralnej strefie naświetlania obejmującej Wielką Brytanię, Irlandię i Europę Centralną, jak i za pomocą dwóch sterowalnych wiązek z mocą 54 do 55 dBW. W Europie Centralnej wszystkie programy dają się odbierać już za pomocą anten o średnicy od 33 cm. Jest niezwykle interesujące, że przy ukierunkowaniu instalacji odbiorczej na pozycję 28,5° wschód, można tu równocześnie odbierać programy z floty satelitów Astra 28,2° wschód. Wskutek tego różnorodność programów powiększa się w sumie o kolejnych ponad 150 stacji telewizyjnych i radiowych. Pasmo częstotliwości będące do dyspozycji na tzw. kombinowanej pozycji orbitalnej 28,5° wschód dzielą między siebie obydwaj operatorzy satelitów.

Cały tekst w grudniowym numerze...

 
Numer 408 Wrzesień 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Santec_banner_380x70.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera