Powrót do listy newsów

Inwentaryzacja
Wojciech Filipiak

Jak to na przełomie roku – także i u nas inwentaryzacja, zwana kiedyś remanentem. Liczyć będziemy jednak nie gole, punkty czy rekordy, a telewizyjne kanały, zajmujące się sportem.


Pisałem kiedyś w tym miejscu o zakłopotaniu pewnego znajomego Włocha, który na początku lat dziewięćdziesiątych nie potrafił odpowiedzieć na moje pytanie, ile jest u nich stacji telewizyjnych. Taka ignorancja była niepojęta dla kogoś, kto na co dzień oglądał wówczas trzy programy, słyszał o próbach uruchomienia prywatnego Polsatu, a jeśli mieszkał w Warszawie, to z nadajnika na Pałacu Kultury odbierał telewizję radziecką, akurat dla celów sportowych bardzo przydatną, bo pokazującą świetny hokej. Dodatkowo mieszkańcy okolic przygranicznych mogli jeszcze podglądać sąsiadów, a dziwne meandry polityki medialno-informacyjnej sprawiły, że przez jakiś czas w Krakowie nadawano włoski RAI.
Dzisiaj my też już jesteśmy w sytuacji owego Włocha, bo kto jest w stanie z pamięci wyliczyć odbierane u nas stacje sportowe z polskim komentarzem? Wszystkich nie wymieniają nawet specjalistyczne tygodniki telewizyjne.
Europejskim pionierem był pod tym względem Eurosport, który powstał w 1989 roku i od razu był odbierany w Polsce, zrazu w angielskiej wersji językowej (choć jest to stacja francuska z siedzibą w Paryżu) z instalowanych na dachach prywatnych anten satelitarnych. W kwietniu 1996 roku Eurosport po raz pierwszy odezwał się do widzów po polsku, a od roku 2005 działa Eurosport 2, który zastąpił Eurosportnews. Drugie miejsce zajmuje chronologicznie Canal Plus, który możemy w Polsce i po polsku oglądać od 1995 roku, a pierwszą transmisję piłkarską z użyciem 11 kamer, co było wówczas rewolucją, nadano 1 kwietnia 1995 (Legia – GKS Katowice). Początkowo Canal był tylko jeden, potem powstały „kolorowe” wersje, z których niebieska przekształciła się 1 stycznia 2002 roku w Canal Plus Sport. Tylko 60 procent programu zajmowały w nim relacje sportowe, teraz transmisji jest tak dużo, że trzeba było utworzyć Canal Plus Sport 2.
Z Canal Plus próbowała konkurować Wizja TV ze swoją nieistniejącą Wizją Sport, ale realnym konkurentem stał się Polsat. Także i tu jeden program rozwinął się w całą platformę, na której można dzisiaj znaleźć Polsat Sport, Polsat Sport Extra, a także Polsat Futbol.

 
Numer 408 Wrzesień 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Santec_banner_380x70.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera