Powrót do listy newsów

Piractwo opłaca się wszystkim?
Tomasz Zdunek

Gdy rządy kolejnych państw zapowiadają odcinanie piratów od Internetu, okazuje się, że to oni właśnie przynoszą spore zyski. Czy podobnie jest z telewidzami podłączonymi na dziko?


Jak wynika z danych opublikowanych przez brytyjską agencję „Demos”, to internetowi piraci przynoszą artystom i wytwórniom fonograficznym największe przychody. Niedawno gazeta „The Daily Mail” poinformowała, że szacunkowo internauci, którzy pobierają nielegalnie muzykę z sieci są jednocześnie najlepszymi klientami renomowanych sklepów muzycznych w Wielkiej Brytanii. Piraci, ścigani przez wytwórnie fonograficzne i wymiar sprawiedliwości, de facto wydają na zakup legalnych płyt najwięcej – przeciętnie 77 funtów, podczas gdy osoby, które nigdy nie ściągają z sieci nielegalnych utworów zaledwie 33 funty. Poza tym jak wynika z raportu badań, dwie trzecie piratów zadeklarowało rezygnację z nielegalnego pobierania muzyki, gdyby ceny w sklepach byłyby niższe. W obliczu tych i wielu podobnych badań pojawiły się pytania, czy chodzi o rzeczywiste wyeliminowanie piractwa, czy pogoń za króliczkiem, która przynosi równie wiele korzyści.
A jak to wygląda na rynku telewizji kablowej i satelitarnej, który również zmaga się z plagą piractwa? Według oficjalnych statystyk, nadawcy w województwie wielkopolskim z tego powodu każdego roku tracą blisko 600 tys. złotych. W skali całego kraju koszty sięgają kilku milionów złotych. Ale czy są to uzasadnione straty, czy – tak jak w przypadku piratów internetowych, gra toczy się o coś zupełnie innego?...

...– Kontrolujemy sieci, szukamy nielegalnych podłączeń, wprowadzamy zabezpieczenia, wymieniamy skrzynki na mocniejsze. Odcinamy także sygnał osobom, które nielegalnie korzystają z usługi. Bronimy interesów naszej firmy, ale także naszych abonentów. To oni płacą za nielegalnie podłączonych, usuwanie usterek i awarii – powiedziała dla „Gazety Krakowskiej” Marta Matuła z UPC. – Piractwo powoduje pogorszenie jakości sygnału w blokach. Tymczasem nasi abonenci nawet nie zdają sobie sprawy, że osoba, która jest powodem całego zamieszania, mieszka obok – dodaje.

 
Numer 407 Czerwiec 2024

Polecamy:
NIS-2: jak przygotować się do wprowadzenia nowej dyrektywy unijnej? >>

Anteny w telewizji naziemnej, pomiary i porównania >>

AVR-y, czyli regulatory napięcia (Dokończenie) >>

Funkcja sterowania głosem w dekoderach polsat box 4K i polsat box 4K lite - Część II >>

Spawarki światłowodowe INNO View X w xbest.pl >>

Teraz z Copilot dla Microsoft 365 możesz porozmawiać po polsku >>

Jubileuszowy OKTEL w krainie tajemnic >>

Fiberhost i INEA pozyskały kredyt na sieci światłowodowe >>

INEA z kolejną nagrodą >>

XXXI edycja Konferencji KIKE za nami >>

Stowarzyszenie Filmowców Polskich podpisało nową umowę z CANAL+ >>

Telewizja Polska ma nową Komisję Etyki >>

Kanał TV Puls w Polsat Box Go >>

The Walt Disney Company Polska i Grupa Polsat Plus przedłużają umowę >>

Gorące sportowe wakacje >>

Nowa aplikacja na Apple TV jest już dostępna >>

Wystartowały zdjęcia do pierwszej polskiej produkcji Disney+ >>

TinyTeen, LingoToons i LangLab w ofercie Pasjatv >>





Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Santec_banner_380x70.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera