Powrót do listy newsów

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) bez obaw
Zdzisław Marchewka

7 listopada 2012 roku niewątpliwie przejdzie do historii. Historii polskiej telewizji. To dzień, w którym dokonano pierwszego w naszym kraju wyłączenia nadajników analogowych i całk

Na razie tylko na obszarze Lubuskiego, ale pierwszy krok został zrobiony. Teraz pójdzie już z górki. Szkoda, że tak późno, ale na szczęście ten proces wreszcie się rozpoczął i miejmy nadzieję, że już nic go nie zakłóci.
Wyłączeniu telewizji analogowej towarzyszy wiele obaw. Ze strony nadawców i operatorów są to obawy o to, jak tę rewolucję (bo jest to jednak zmiana rewolucyjna) przyjmą odbiorcy, czyli w zasadzie całe społeczeństwo. Odbiorcy zaś obawiają się, że wraz z wyłączeniem sygnału analogowego stracą możliwość odbioru telewizji, ponieważ DVB-T jawi się im jako coś nieznanego, trudnego, drogiego, wręcz niedostępnego. Obawy te potęguje brak szerokiej informacji (programów na ten temat jest stanowczo zbyt mało), a dodatkowo podsycają je plotki i zorganizowane akcje, w których nieuczciwe firmy i różni kombinatorzy starają się wykorzystać niewiedzę i za wszelką cenę, bez skrupułów zarobić. I co najgorsze, często udaje im się tę niewiedzę wykorzystać. Naciągają, szczególnie ludzi starszych, na niepotrzebne wydatki (na przykład wymianę sprawnych anten czy nieuzasadniony zakup sprzętu odbiorczego), a także nakłaniają do zawierania długookresowych umów z platformami cyfrowymi, często łącząc to z zakupem znacznie przepłaconych dekoderów.
Na łamach „TV-Sat Magazynu” piszemy na temat DVB-T już od kilku lat. Bardzo często zwracamy uwagę na problemy związane z tym zagadnieniem. Tym razem postaramy się podsumować najważniejsze kwestie i podać je w skrócie.

Cały tekst w grudniowym wydaniu magazynu...

 
Numer 408 Wrzesień 2024

Polecamy:




Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG

Eutelsat 380x70 tvsat-hotbird.jpg


ZTV_PL_baner2021_final_07.02.2021.JPG

Santec_banner_380x70.jpg


PFR plansza informacyjna poziom.jpg
Którą formę przekazu telewizji preferujesz?
 Naziemna DVB-T
 Satelitarna
 Kablowa
 Internetowa
                
 
 
Zdjęcie inżyniera