Czy telewizja satelitarna będzie tracić na znaczeniu?
(pyta pan Adam Dacewicz z Lublina).
– Telewizja satelitarna okazała się bardzo elastyczna, łatwo dostosowuje się do aktualnych potrzeb. Obecnie dominują satelity o dużej przepustowości, które mają na pokładzie wiele niezależnych transponderów. Transpondery są bardzo uniwersalne, na życzenie wynajmującego mogą transmitować różne rodzaje sygnałów DVB-S i DVBS-2 a także DVB-2SX, z modulacją 2PSK, 4PSK (czyli QPSK), 8PSK oraz ewentualnie 16APSK i 32APSK.
Właścicielami satelitów są duże firmy międzynarodowe, takie jak Eutelsat, SES Astra, Intelsat, które koncentrują się na zamawianiu kompletnych satelitów oraz ich wystrzeliwania, a następnie serwisowania i zdalnego sterowania z Ziemi. Satelity telewizyjne są przeznaczone na wynajem, na zasadach rynkowych. Satelity lub ich pojedyncze transpondery są wynajmowane na podstawie umów przedwstępnych, długoterminowych lub okazjonalnie. Praktykowane jest odstępowanie transponderów po cenach wolnorynkowych. Niektóre korporacje próbują na tym zarabiać, podobnie jak na akcjach giełdowych.
Taki podział usług satelitarnych sprawdza się na rynku europejskim, gdzie istnieje wiele krajów i wielu nadawców, zainteresowanych emisją programów telewizyjnych przez satelitę. Satelitarny rynek europejski obejmuje nie tylko obszar od Portugalii po Kazachstan lecz należą do niego także kraje Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Ze względu na to, że z tych samych pozycji na orbicie geostacjonarnej można obsługiwać wymienione wyżej obszary. Wystarczy tylko anteny odbiorcze i nadawcze, zainstalowane na satelicie, zwrócić w innym kierunku, bardziej na Zachód, Wschód, Południe lub Północ.
Biznes telewizji satelitarnej przynosi zyski, bo jest wielu chętnych na wynajmowanie transponderów. Jeśli jeden użytkownik rezygnuje, to znajduje się wielu innych chętnych. Wśród chętnych są zarówno zamożne kraje arabskie jak i kraje afrykańskie, które mają duże potrzeby. ale małe możliwości finansowe. Prognozy rynkowe są pomyślne – więc zamówienia na wystrzeliwanie nowych satelitów są składane z kilkuletnim wyprzedzeniem.
Satelita telewizyjny celowo jest tak zaprojektowany, że łatwo można zmieniać jego konfigurację, przełączać transpondery na anteny skierowane w różnych kierunkach, przestawiać transpondery z anteny szerokokątnej na wąskokątną i odwrotnie. Cały satelita bywa też przesuwany na inną pozycję orbitalną, aby ustąpić miejsca nowemu, o większych możliwościach.
Nie występują oznaki tego, aby polskie platformy satelitarne miały ograniczać lub likwidować swoją działalność. Polska ma na tyle duże terytorium i liczbę ludności, że istnienie telewizji satelitarnej jest uzasadnione. Rynek telewizyjny w kraju działa jednak w warunkach ostrej konkurencji i każdy operator musi przedstawiać atrakcyjną ofertę w przystępnej cenie.Jak wygląda możliwość zakupu telewizora przystosowanego fabrycznie do odbioru kanałów UHD 4K?
(pyta pan Zenon Karpiński z Warszawy).

Odpowiedź na pytanie we wrześniowym wydaniu miesięcznika...Jakie cechy ma satelitarny konwerter światłowodowy?
(pyta pan Roman Liwski z Wołomina).


Odpowiedź na pytanie we wrześniowym wydaniu miesięcznika...Czy zanosi się na to, że telewizja naziemna będzie ulegać likwidacji?
(pyta pan Ireneusz Malec z Płocka).

Odpowiedź na pytanie we wrześniowym wydaniu miesięcznika...Czy są produkowane satelitarne konwertery dwusystemowe, które mogą być używane jako szerokopasmowe (WB) lub tradycyjne?
(pyta pan Cezary Jackowski z Przasnysza).


Odpowiedź na pytanie we wrześniowym wydaniu miesięcznika...Czy poza telewizją satelitarną inne zastosowania techniki satelitarnej, w tym Internet satelitarny, odchodzą w zapomnienie?
(pyta pan Paweł Kozłowski z Kutna).


Odpowiedź na pytanie we wrześniowym wydaniu miesięcznika...Odpowiedzi na pytania z poprzednich numerów


 
Numer 355 Wrzesien 2018

Polecamy:
Główny nasz cel: ochrona interesów gospodarczych członków >>

Jesień w Telewizji POLSAT >>

Architektura domów jednorodzinnych - sieci dostępowe FTTH >>

Technisat DIGIT ISIO STC 4K, czyli nie tylko Enigma - Część 2 >>

Konwertery szerokopasmowe (wideband) i multiswitche Unicable w domowych instalacjach indywidualnych - dokończenie >>

Ultra HD na platfomie nc+ suplement, czyli jak odbierać Canal+ 4K UHD i TVP 4K na odbiornikach niezależnych (część III) >>

Pierwsza transmisja w... 8K! >>

Kończą się prace nad zmianami w dyrektywie o usługach audiowizualnych >>

Technisat DIGIT ISIO STC 4K, czyli nie tylko Enigma - Część 1 >>

Ultra HD na platfomie nc+ suplement, czyli jak odbierać Canal+ 4K UHD i TVP 4K na odbiornikach niezależnych (część II) >>

Konwertery szerokopasmowe (wideband) i multiswitche Unicable w domowych instalacjach indywidualnych - część 5 >>

OSS+ innowacyjny system sieci napowietrznych firmy OPTOMER >>

Wyprowadzka Discovery z Londynu? >>

Liga Mistrzów UEFA w ofercie Cyfrowego Polsatu >>


PIKE 2018-10 baner 380x70.jpg


MISOT_banner 380x70.jpg
Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG


Neu_Jerusalem_Banner.jpg
Czy dostawcy telewizji powinni mieć obowiązek przekazywania danych klientów dla ściągania abonamentu
 NIE, ten zapis jest niesłuszny
 TAK, ten zapis jest słuszny
 Nie mam zdania
                
 
 
AKTUALNOŚCI | TECHNIKA | TESTY | POLECAMY W TV | Z ZIEMI I KOSMOSU | FOTOREPORTAŻ | EKSPERCI | ARCHIWUM |
strony internetowe Łódź