Powrót do listy newsów

TEST: Cyfra+ VoD czyli wypożyczalnia filmów w Cyfrze Plus
22 grudnia Cyfra+ uruchomiła VOD, czyli serwis video na żądanie, nazywany też wirtualną wypożyczalnią filmów.


Zasady działania takiej usługi nasi Czytelnicy mieli już okazję poznać, od kilkunastu miesięcy bowiem z video on demand mogą korzystać abonenci platformy N wyposażeni w nRecorder, a podobny serwis o nazwie HBO Digital dostępny jest w Cyfrze + od 21 stycznia ubiegłego roku (z HBO Digital i z uruchomionej obecnie Cyfra+ VOD mogą korzystać tylko posiadacze dekoderów Philips PVR HD z twardym dyskiem). Przypomnijmy zatem pokrótce, że wirtualna wypożyczalnia filmów może funkcjonować jako Pull VOD, wówczas użytkownik wybiera filmy z katalogu i ponosi opłatę tylko za wybrane pozycje, lub Push VOD, kiedy nadawca udostępnia określony przez siebie zestaw filmów za ryczałtową opłatą.
W Pull VOD zamówione pozycje dostępne są z reguły przez 48 godzin, przez ten okres można je oglądać bez ograniczeń, a po upływie terminu uprawnienia wygasają, mimo, że filmy nadal są dostępne w ofercie. Oczywiście można je ponownie wypożyczyć, ale za każdym razem należy ponieść opłatę. Do najważniejszych zalet należy niewątpliwie swoboda wyboru filmów przez użytkownika (w ramach oferty oczywiście) i opłata tylko za wypożyczone filmy, do wad należą dość wysokie opłaty i krotki czas aktywacji.
W wypożyczalni typu Push VOD wszystkie filmy z katalogu są do dyspozycji użytkownika przez czas określony przez nadawcę (zazwyczaj kilka tygodni), można je wielokrotnie odtwarzać, ale bez względu na to czy oglądało się wszystkie filmy, czy żadnego, zawsze płaci się taką samą zryczałtowaną opłatę. Nadawca komponuje katalog filmów udostępnianych w danym okresie, widz nie ma na to żadnego wpływu.
Usługi Pull VOD w wykonaniu platform cyfrowych nie dają na razie pełnej swobody wyboru spośród kilkuset, czy kilku tysięcy pozycji jak to ma zazwyczaj miejsce w prawdziwej wypożyczalni. Ograniczenia technologiczne i finansowe powodują, że ilość filmów do wyboru oscyluje wokół cyklicznie zmieniającej się oferty kilkunastu, czy kilkudziesięciu pozycji. Zachowana jest zasada ponoszenia opłat tylko za wypożyczone filmy.

Cały test w lutowym numerze...

Testy z poprzednich numerów - w całości w dziale TESTY.

 
Numer 353 Lipiec 2018

Polecamy:

Xbest_banner_TV-Sat_WWW.JPG


Neu_Jerusalem_Banner.jpg


Czy dostawcy telewizji powinni mieć obowiązek przekazywania danych klientów dla ściągania abonamentu
 NIE, ten zapis jest niesłuszny
 TAK, ten zapis jest słuszny
 Nie mam zdania
                
 
 
AKTUALNOŚCI | TECHNIKA | TESTY | POLECAMY W TV | Z ZIEMI I KOSMOSU | FOTOREPORTAŻ | EKSPERCI | ARCHIWUM |
strony internetowe Łódź